Home » Európske projekty

Európske projekty

ERASMUS + 2017

ERASMUS + 2015

 

Comenius  “Return to Roots”  / 2012 – 2014 /


Návrat ku koreňom

Erasmus+ KA1 “Cesta k vybudovaniu excelentnosti školy” / 2015 – 2016 /

1

Začiatkom októbra sme sa štyria siedmaci – Miloš Harmady, Daniel Jančo, Boris Šabík a Tereza Mihalková zúčastnili projektu Erasmus + v Českej republike v meste Trutnov. Ide o projekt našej základnej školy s názvom „Vitajte“ . Zažili sme tam veľa zaujímavých aktivít, o ktoré by sme sa s Vami chceli podeliť.

Deň prvý – prehliadka mesta Trutnov a ZŠ v Domcích Trutnov

V pondelok sme prišli z nášho hotelu autobusom do Trutnova. Na Krakonošovom námestí nás privítali žiaci partnerskej školy  ZŠ v Domcích Trutnov, s ktorými sme sa stretli aj na mobilite na Slovensku a v Taliansku. Rozdelili sme sa do štyroch skupín a išli sme si pozrieť pamiatky mesta Trutnov. Na návšteve mestskej radnice nás privítal veľmi milý pán primátor. Neskôr sme sa presunuli do školy, kde sme boli na obede a pozreli sme si priestory školy. Na záver dňa sme sa išli pozrieť do miestneho krásneho lesoparku a potom sme mali hodinový rozchod na námestí mesta Trutnov.

Deň druhý – ZOO v Dvůr Králové a Hospital Kuks

V utorok sme išli do jednej z najkrajších ZOO v Česku. Videli sme mnoho exotických zvierat  – levy, slony, ťavy, gepardy, hrochy, nosorožce … Ale aj rôzne druhy vtákov a rýb. V ZOO sa nám veľmi páčilo. Po jej prehliadke sme sa presunuli na zámok Kuks,  ktorý slúžil v minulosti ako nemocnica pre zranených vojakov a vojenských veteránov. Je tu expozícia druhej najstaršej lekárni v Európe.

2

Deň tretí – sklárne a skokanské mostíky v Harrachove

Ďalší deň sme išli do sklárne v Harrachove, kde sme navštívili výrobnú halu, v ktorej práve vyrábali poháre. Veľmi sa nám tam páčilo a nejaké poháre a suveníry sme si tam aj pokúpili.

Potom sme išli do sklárskeho múzea, v ktorom sme si pozreli krásne sklárske výrobky. Popoludní sme sa presunuli pod známe skokanské mostíky v Harrachove,  na ktorých sa skáče svetový pohár v skoku na lyžiach. Potom ako bonus nám naši hostitelia predstavili dedinku Poniklá, v ktorej sme si prezreli výrobňu vianočných ozdôb a dekorácii zo skla. Sami sme si mohli vyrobiť jednu hviezdičku.

Deň štvrtý – Ekologická záhrada Dotek, Pec pod Sněžkou, Růžová Hora

Vo štvrtok sme išli do dediny Horní Maršov pozrieť Ekologickú záhradu Dotek, kde všetko rástlo bez použitia chémie. Bolo nám tam veľmi dobre a veľmi sa nám tam páčilo. Potom sme sa presunuli do najmenšieho českého mestečka Pec pod Sněžkou. Mali sme ísť až na Sněžku, ale pre nepriaznivé počasie sme sa lanovkou vyviezli len na Růžovú horu vo výške 1359 m.n.m. , kde nás privítalo 30 – 40 cm snehu. Tam sme sa pofotili,  poguľovali a išli sme lanovkou späť dole.

3

Deň piaty – Adršpachské skaly

Posledný deň nášho pobytu v Čechách sme išli vlakom z Trutnova do dediny Adršpach, v ktorej boli krásne Adršpachské skaly. Videli sme tam nádherné skalné mesto, v ktorom skaly mali aj svoje názvy: Starosta, Starostová, Milenci …  Boli tu aj dva vodopády. Deň sme ukončili zohriatím sa horúcou čokoládou,  ktorá bola výborná.

Deň šiesty – rozlúčka a odchod domov

Celý týždeň ubehol ako voda, a zrazu tu bol záver našej mobility. Ešte že sme sa správne rozlúčili s našimi kamarátmi z Lotyšska, Turecka, Talianska a domáceho Česka. V sobotu ráno nás čakal už len odchod domov. Vybrali sme sa každý svojou stranou … a doteraz spomíname na pekný týždeň. A čo nás čaká ?

Nuž to, čo je cieľom projektu – spracovať všetky informácie z navštívených miest a v anglickom jazyku zostaviť malý Bedeker zaujímavostí tohto krkonošského regiónu.