TÝŽDEŇ S ERASMUS+ PROJEKTOM GREEN
Od 4.4. do 11.4.2022 sme zažili nezabudnuteľný týždeň, ktorý nás veľa naučil o našich kamarátoch z cudziny. Na začiatku našej mobility sme sa ubytovali v rezorte Richňava Park. Po príchode pani učiteliek a žiakov z našich partnerských škôl z Portugalska a Lotyšska sme ich vrelo privítali. V nasledujúcich dňoch sme sa bližšie spoznali. Študenti z partnerských škôl odprezentovali zaujímavosti o svojich krajinách, ale aj my sme ich oboznámili s krásami Slovenska. Navzájom sme si predstavili naše výrobky, ktoré sme vyrobili v rámci projektu GREEN. Prezentovanie našich výrobkov sme zakončili video reportážou, kde sme informovali o priebehu výroby našich produktov a rôznych problémoch, ktoré sa vyskytli. Táto úžasná skúsenosť nám obohatila našu víziu o chode firmy, ale aj o základoch marketingu. Nakoľko sú produkty vyrobené z ekologických materiálov, aj týmto spôsobom sme upozornili na dôležitosť ochrany našej planéty. Naša firma predsa nesie krásny názov Together With Nature – Spolu s prírodou.
V utorok 5.4.2022 sme spolu s učiteľmi a žiakmi zo zahraničia navštívili Základnú školu Maximiliána Hella v obci Štiavnické Bane. Učitelia a žiaci tejto školy si pre nás pripravili krátku ukážku sokoliarstva, keďže sokoliarstvo je na tejto škole povinný predmet. My a zahraniční priatelia sme si mohli na vlastnej koži vyskúšať pristátie dravca na ruku, niektorí to vyskúšali a niektorí iba obozretne sledovali. Ďalšou časťou programu bola prehliadka areálu školy, kde sme videli ako na tejto škole žijú dravce, dozvedeli sme sa nové zaujímavé informácie a taktiež sme sa mohli spýtať na rôzne otázky, ktoré nás ohľadne sokoliarstva zaujímajú. Aj napriek sychravému počasiu sme si všetci tento program skvele užili, získali nové zážitky a skúsenosti.
V stredu 6.4.2022 sme mali na večeru tradičné slovenské jedlo – párance. Zaujímavou aktivitou pre učiteľov a žiakov zo zahraničia bolo to, že mohli pozorovať celú výrobu tohto tradičného slovenského jedla a taktiež si mohli sami vyskúšať prípravu a výrobu párancov. Naši zahraniční priatelia s radosťou sledovali celý proces výroby, pýtali sa na rôzne otázky ohľadne receptu a prípravy párancov. Ďalšou časťou tejto aktivity bola samotná ochutnávka a konzumácia párancov. Boli sme radi, že sa učiteľom a žiakom zo zahraničia páčila táto aktivita a že si skvele pochutnali na našom tradičnom slovenskom jedle.
Počas našej mobility v Štiavnických Baniach sme nezabudli navštíviť mestečko Banská Štiavnica, ktoré je zapísané v svetovom zozname kultúrnych pamiatok UNESCO.
Hneď na úvod sme zavítali do slávnej a jedinej na svete Banky lásky. Je to dom prerobený na zaujímavé múzeum, v ktorom prežila väčšinu svojho života Sládkovičova Marína. Prehliadka netrvala dlho, všetkým sa nám páčila a dozvedeli sme sa veľa zaujímavostí o najdlhšej ľúbostnej básni sveta.
O dva dni neskôr sme sa do Štiavnice vrátili. Tentokrát sme prišli do štôlne Bartolomej. Je to baňa, v ktorej sa v minulosti ťažilo zlato, no v súčasnosti slúži pre návštevy turistov. Kvôli bezpečnosti sme si pred vstupom museli obliecť plášte a nasadiť ochranné prilby. Sprievodca bol milý a porozprával nám ako to fungovalo v bani.
Po návšteve bani sme išli do botanickej záhrady, ktorá sa nachádza v areáli Baníckej a lesníckej akadémie. V záhrade sa nachádza veľa vzácnych stromov a je v nej nádherne. Po obede sme úspešne vyšli na štiavnickú kalváriu. Cesta nebola najľahšia, ale krásne výhľady stáli zato. No a potom nás čakala už len cesta do Levíc.
Burza ekologických výrobkov
V piatok pani učiteľky a žiakov z Lotyšska a Portugalska v našej základnej škole privítala pani riaditeľka spolu s ostatným vedením našej základnej školy. Vzácnu zahraničnú návštevu privítali aj deti v tekovských krojoch z našej materskej školy. V rámci projektu Erasmus+ žiaci participujúci v projekte vyrobili ekologické výrobky, ktoré si ostatní žiaci našej školy mohli zakúpiť cez prestávky na burze vo vestibule. Portugalci si pripravili drevené hlavolamy, Lotyši drevené puzzle a my Slováci drevené puzzle Európy s kľúčenkami. Návšteva zo zahraničia si prezrela všetky zložky našej školy. Po skončení predaja boli zahraničným žiakom rozdané certifikáty o absolvovaní mobility na Slovensku. Nedeľný program zahraničným študentom pripravili rodiny, ktoré ich ubytovávali.
Návšteva Bratislavy
V sobotu sa žiaci spolupracujúci na Erasmus+ projekte zúčastnili prehliadky nášho hlavného mesta. Návšteve z Lotyšska a Portugalska sme chceli ukázať to najkrajšie čo Bratislava ponúka. Prehliadku sme začali na Bratislavskom hrade. Je zaujímavý nielen svojou históriou, ale aj vzhľadom. Z hradu je nádherný výhľad na mesto, ako aj na Maďarsko a Rakúsko. Pokračovali sme prehliadkou Dómu sv. Martina – bývalý korunovačný chrám. Ukázali sme im Michalskú bránu aj Primaciálny palác. Kochali sme sa krásnym parkom a okolím paláca, v ktorom sídli naša pani prezidentka. Na chvíľu sme si oddýchli na nábreží Dunaja v Eurovei, ktorá sa nachádza v blízkosti novej budovy SND. Naša prehliadka pokračovala výstupom na Slavín, ktorý sa pyšne týči nad Bratislavou. Všetkých našich priateľov zaujal jedinečný výhľad z UFO z Mosta SNP. Ponúka krásny pohľad na Bratislavu a Dunaj. Z exkurzie sme sa vracali unavení, no plní zážitkov a s neopísateľnou hrdosťou, že sme našej návšteve ukázali najkrajšie miesta Bratislavy.
Lotyšské pani učiteľky, ale aj žiaci, sú veľmi pokorní a srdeční ľudia. Od začiatku ich partnerskej návštevy k nám boli priateľskí a milí. Na ich tvári nikdy nechýbal úsmev. Portugalci boli sprvu hanbliví, ale my sme mali príležitosť sa s nimi lepšie spoznať, porozprávať sa nimi, zabaviť sa a stráviť spolu zopár pokojných večerov. Dobre sa nám s nimi spolupracovalo. Na rozdiel od Lotyšov, Portugalci sú energickejší.
Čo nám projekt GREEN priniesol?
Môžeme konštatovať, že sme počas týždňa Erasmus+ získali nové skúsenosti z podnikania, zážitky z poznávania iných kultúr, precvičili sme si komunikáciu v anglickom i ruskom jazyku, nadviazali nové priateľstvá. Na týždeň s Erasmus+ nikdy nezabudneme. Aj keď sa naše partnerské návštevy vrátili domov, do Lotyšska a Francúzska, veľmi sa tešíme na opätovné stretnutie s nimi v máji vo Francúzsku.
N. Földesiová, H. Chovanová, L. Riese, P. Seneši, E. Senešiová a P. Štrbo
Erasmus – GREEN. Simoneta sa stala výkonnou riaditeľkou firmy
Takto pred rokom – od 8 do 15. decembra 2019 – bolo 7 detí a 2 učitelia v Portugalsku na prvej mobilite projektu GREEN. Zoznámili sa s projektovými partnermi, spoznali školu v Paredes, začali spoločne pracovať na vytvorení svojej žiackej firmy… A potom to prišlo… pandémia Covid 19 zasiahla celý svet, všetky školy, všetky projekty a samozrejme aj tie naše „erasmové“ sa zastavili. Portugalsko bolo prvým
Čítať viac…
Môj týždeň v Portugalsku s Erasmom
Aké je Portugalsko ? Je to nádherný, mierumilovný, malý štát, ktorý má bohatú históriu, nádherné pamiatky a mnoho miest na objavovanie. Čo sa mi najviac páčilo ? Najviac sa mi páčil výlet do Porta autobusom. Bol to nádherný zážitok prechádzať sa ulicami Porta, vidieť rôzne ulice vyzdobené viacerými tvorcami. Či len tak stáť a prechádzať sa pri Atlantickom oceáne. Alebo prechádzať sa
Čítať viac…
Môj Erasmus v Portugalsku
Pocit z krajiny: Krajina bola krásna, veľmi čistá. More bolo úžasné, krásne pláže. Historické pamiatky boli fascinujúce. Mne sa najviac páčila kaplnka pri mori a s tým spojený aj výlet do Porta. Porto: Porto tiež nazývajú mesto mostov. V rámci programu sme navštívili najznámejší most Ľudovíta I., ktorý má dve poschodia. Kým po spodnej časti prechádzajú autá, po tej vrchnej jazdí metro.
Čítať viac…
Erasmus v Portugalsku
Bola som veľmi šťastná, keď som sa dozvedela, že som súčasťou erasmového projektu GREEN. Spolu s ďalšími šiestimi žiakmi a dvomi učiteľmi sme mali vytvoriť tím, ktorý sa vydá naprieč Európou, do portugalského Porta. Portugalská škola Agrupamento de Eschola v meste Paredes mala byť miestom stretnutia portugalských, slovenských, lotyšských a francúzskych detí. Naše cestovné dobrodružstvo začalo letom z Viedne, najskôr do Zürichu. Počas niekoľkohodinovej prestávky
Čítať viac…