eTwinning

O programe eTwinning

Čo je eTwinning?

eTwinning = partnerstvá škôl v Európe

eTwinning = komunita európskych škôl a európskych učiteľov

eTwinning je internetový portál na spoluprácu učiteľov a žiakov z celej Európy.

Program eTwinning je súčasťou vzdelávacieho európskeho programu Erasmus+

V programovom období 2014 – 2020 ná v novej európskej platforme Erasmus+ má eTwinning, ako jediný z doterajších programov, pevnú pozíciu. Je považovaný za dôležitý fenomén v ďalšom vzdelávaní učiteľov a naďalej sa rozrastá.

Program eTwinning sa zameriava na podporu využívania moderných informačných a komunikačných technológií za účelom vytvorenia partnerstiev európskych škôl . „E“ je skratka pre „elektronický“ a „twinning“ znamená „partnerstvo, družba“. eTwinning vám umožňuje nájsť partnerskú školu, s ktorou môžete realizovať inovatívne školské projekty v rámci vyučovania v bezpečnom virtuálnom prostredí (TwinSpace). To ale nie je všetko. eTwinning je ideálny na výmenu informácií a skúseností s kolegami-učiteľmi z Európy a ponúka tiež možnosti ďalšieho vzdelávania.

Program eTwinning je spoločenstvo škôl, do ktorého je zapojených vyše 450 000 učiteľov z celej Európy, financované Európskou komisiou ako súčasť programu Erasmus+. Európska sieť škôl (EUN) riadi okrem iného aj Centrálnu podpornú službu (CSS) programu eTwinning. CSS riadi národné podporné strediská – NSS. Na Slovensku sa NSS nazýva Národná služba pre elektronickú spoluprácu škôl a je súčasťou Žilinskej univerzity v Žiline.

Európska sieť škôl (EUN) je sieťou 30 ministerstiev školstva v Európe zameranou na inováciu vzdelávania na európskej úrovni. Európska sieť škôl, ako najväčší medzinárodný „mozgový trust“, riadi kľúčové európske služby vo vzdelávaní, vrátane CSS programu eTwinning, v mene Európskej komisie, členských ministerstiev školstva a priemyselných partnerov.

Platforma eTwinning ponúka učiteľom možnosť stretávať sa a spolupracovať na školských projektoch, v špeciálnych záujmových skupinách a online fórach. Ponúka tiež profesionálny rozvoj prostredníctvom online vzdelávacích aktivít zameraných na kooperačné zručnosti a a efektívne využívanie moderných komunikačných nástrojov.

Pracuje v bezpečnom virtuálnom priestore, kde sú minimalizované úniky informácií a výskyt spamov.

eTwinning umožňuje:

  • nájsť európsku partnerskú školu
  • s partnerskou triedou naplánovať triedny projekt podľa vášho výberu, alebo sa pridať do už existujúceho projektu ako ďalší partner
  • spolupracovať v chránenej virtuálnej učebni „TwinSpace „
  • zúčastňovať sa seminárov a konferencií po celej Európe a spoznávať nových kolegov
  • zúčastňovať sa on-line kurzov
  • použiť učebné materiály eTwinning vo výučbe
  • získať národnú a európsku značku kvality eTwinning
  • získať uznanie a vecné aj finančné ceny v národnej a európskej súťaži

Ďalšie informácie na www.etwinning.net

Komu je eTwinning určený?

Program eTwinning je otvorený pre všetky typy materských, základných, špeciálnych a stredných škôl. Zapojiť sa môžu učitelia všetkých typov vyššie uvedených škôl a ročníkov a bez akýchkoľvek byrokratických obmedzení začať spolu so žiakmi európsky projekt. Projekt eTwinning nemá určené ďalšie kritériá účasti, termíny výziev, dobu trvania, záverečné správy a pod., preto okrem chuti zapojiť sa nemáte v začatí projektu žiadne ďalšie obmedzenia.

V priestore eTwinning môžu pracovať aj tí učitelia, ktorí zatiaľ nemajú nájdenú partnerskú školu a teda ani vytvorený spoločný projekt. Pedagógovia sa môžu zúčastniť online Vzdelávacích aktivít v trvaní 4-10 dní alebo diskusií a výmeny skúseností v Skupinách, kde môžu diskutovať na rôzne témy v zabezpečenom virzuálnom prostredí. Môžu si tiež sami otvoriťvlastnú diskusnú skupinu, naplánovať videokonferenciu, či vlastnú on.line akciu (v prostredi Adobe Connect).