Môj týždeň v Portugalsku s Erasmom

Aké je Portugalsko ? Je to nádherný, mierumilovný, malý štát, ktorý má bohatú históriu, nádherné pamiatky a mnoho miest na objavovanie.                                                                                                                               

Čo sa mi najviac páčilo ? Najviac sa mi páčil výlet do Porta autobusom. Bol to nádherný zážitok prechádzať sa ulicami Porta, vidieť rôzne ulice vyzdobené viacerými tvorcami. Či len tak stáť a prechádzať sa pri Atlantickom oceáne. Alebo prechádzať sa po najkrajšej železničnej stanici,  ktorú som kedy videl.                                                                                            Porto je veľké mesto. V meste sme navštívili historickú knižnicu spojenú s menom známej  autorky Harryho Pottera. Keďže bol vianočný čas, ulice boli nádherne zdobené. Mesto má svoju výraznú architektúru. Ako napríklad ozdobený vianočný stromček, alebo vás na rohu ulice prekvapí zajac z recyklovaného odpadu.

A čo moja rodina ? Boli veľmi ku mne milí, dobrí, priateľskí, zábavní a spríjemňovali mi môj pobyt v Portugalsku. Bývajú v mestečku Paredes, blízko školy. Majú pekný byt, ktorý je celkom malý. Bola však v ňom pomerne veľká zima, pretože oni ani v zime v bytoch nekúria…

Jedlo, zvyky a zvláštnosti. Jedlo bolo perfektné, až na niektoré jedlá v školskej jedálni. Najviac čo ma prekvapilo bola ryba Ebola. Chutila dobre. Najviac mi však chutili portugalské tradičné sladké jedlá.

Aké sú moje dojmy z tejto krajiny ?  Je to krásna krajina. Je vidno, že sa o ňu starajú… Kamkoľvek som sa pozrel bolo prekrásne prostredie. Nádherný oceán, more, lode, mosty, výhľady… Ja som si veľmi užil Portugalsko. Oslovilo ma nádherou a jedinečnosťou krajiny. 

/ Samo, VIII.A /

                                                        Boli sme v Portugalsku

          8. decembra sa zahájil môj výmenný pobyt a skoro ráno som s plne nabaleným kufrom vyrazila do sveta spoznať mnou nepoznanú krajinu. Cesta do Portugalska bola komplikovaná, ale moje očakávania prekonali tú veľkú únavu a vyčerpanosť. Napriek tomu, že sme dorazili v noci, všetko bolo úžasné… Milé privítanie od portugalských žiakov nám dobre padlo.

Po úvodnom zoznámení sme sa vybrali každý ku svojej novej rodine. Ja som bola vítaná v štvorčlennej rodine Gouveiovcov. Paulo mi uvoľnil svoju izbu, v ktorej som strávila celý pobyt. Izba bola útulná, avšak na môj vkus chladná… Naša krajina je teplejšia. Aj strava bola odlišná od našej, na ktorú som zvyknutá. Napriek tomu som nezostala hladná. Ale musím dodať, že stravovanie v rodine bolo chutnejšie, ako v ich školskej jedálni. Ich škola bola tiež iná, ich spôsob výučby bol zaujímavý, pretože sa učia hravou formou – experimentu.

V rámci pobytu som strávila tri dni v škole a dva dni spoznávaním hlavného mesta Porta. Prekvapilo ma množstvo pamiatok v tomto meste, ako aj výzdoba jedného klenotníctva, kde sa svetelné dekorácie spúšťali v rytme hudby. V tomto rušnom meste si mohol každý nájsť niečo pre seba – mnoho obchodov, parkov, reštaurácií, miest pre zábavu i relax.

          Je to pekná krajina plná milých ľudí, v ktorej by som si vedela predstaviť svoj život. Akurát by bolo komplikované osvojiť si ich rodný jazyk – portugalčinu.

/ Simoneta, VIII.B /

Ja a Portugalsko

Moja rodina v Portugalsku. Moja ubytujúca rodina v Portugalsku bola veľmi milá a štedrá. Nič mi u nich nechýbalo. Cítila som sa tam ako doma. Celá rodina bola vždy ku mne milá a dozvedela som sa veľa zaujímavých vecí. Dievča, ktoré ma ubytovávalo – Carolina ma vždy informovala, čo sa bude diať a čo budeme robiť.

Pocity z Portugalska. Bolo tam úžasne. Určite by som sa tam ešte vrátila. Všetci Portugalci boli štedrí, milí, pohostinní a najradšej sa zabávali. Pri každej možnej príležitosti tancovali alebo spievali a bolo jedno či sme boli v škole, v autobuse alebo v meste. V Porte majú nádherné pamiatky a prekrásny Atlantický oceán. Som rada, že som mohla byť v Portugalsku a spoznať tam veľa dobrých ľudí.

Zvyky/tradície. Moja rodina mala veľa svojich zvykov napr. stromček stavajú 1. decembra. Každý piatok ide Carolina a jej mamina do mesta, v sobotu pozerajú film a pod. Ich typické jedlo francesinha, ktoré sme mali možnosť ochutnať obsahovalo chlieb, v ktorom bolo mäso. Celý chlieb bol obalený v syre, na vrchu bolo volské oko a bolo to zaliate štipľavou omáčkou. K tomu sme ešte dostali hranolky. Musím sa však priznať, že mi to vôbec nechutilo.

/ Viki, VII.B /