Môj Erasmus v Portugalsku

Pocit z krajiny: Krajina bola krásna, veľmi čistá. More bolo úžasné, krásne pláže. Historické pamiatky boli fascinujúce. Mne sa najviac páčila kaplnka pri mori a s tým spojený aj výlet do Porta.

Porto: Porto tiež nazývajú mesto mostov. V rámci programu sme navštívili najznámejší most Ľudovíta I., ktorý má dve poschodia. Kým po spodnej časti prechádzajú autá, po tej vrchnej jazdí metro. Porto je veľmi veľké mesto. Boli sme aj pred knižnicou Livraria Lello, v ktorej sa inšpirovala známa spisovateľka J.K. Rowlingová autorka knihy Harry Potter. Boli sme navštíviť aj zajaca, ktorý bol na stene jedného z domov. Bol vytvorený vyslovene z odpadového materiálu. Druhý deň v Porte bol veľmi upršaný, ale napriek tomu sme videli krásnu železničnú stanicu, ktorá bola vyzdobená modrobielymi kachličkami Azujelo. Spolu tak tvorili zaujímavý obraz. Videli sme aj netradičné svietiace ozdoby, ktoré tento rok boli v tvare páva a každý rok sa menia.

Jedlo: Gastronómia Portugalska ma veľmi milo prekvapila. Bola úžasná od predjedla až po hlavný chod. Mne najviac chutila francesinha, ktorú som ochutnal v reštaurácii v Porte. V hosťujúcej rodine mi pripravili rôzne špeciality ale aj ich tradičné jedlá.

Škola: Škola bola veľmi blízko od domu mojej rodiny. Školský areál bol obrovský. Bolo na ňom veľké ihrisko a prechádzkový chodník. Škola bola rozdelená na dve časti. V jednej bol vstup, knižnica, jedáleň. A v druhej boli triedy a učebne.

Rodina: Rodina bola veľmi pohostinná a veľmi milá ku mne. Najviac som sa rozprával so sestrou môjho hostiteľa, ktorá chodila na univerzitu, kde sa chodí oblečený ako vo filme o Harryho Potterovi. Ich mama varila delikátne. Len bola jedna chyba – v dome nekúrili :-).

/ Alan, VII.A /

Ako bolo v Portugalsku ?

Portugalsko je krajina futbalistov a korkového dreva. Počas času, ktorý som tu strávila sa mi najviac páčil Atlantický oceán a rieka Douro. Západ slnka bol úžasný! Dojmy vo mne zanechal výlet do Porta a exkurzia v nábytkárskej firme Fenabel, ktorá sídli v meste Paredes. Vyrábajú všetky druhy stoličiek pre celý svet. Bývala som vo veľmi milej rodine a oni sa o mňa pekne starali. Portugalská strava mi veľmi chutila. V škole sme neustále niečo tvorili – pracovali sme aj v dielňach – workshopoch o ekológii.

/ Renáta , VIII.B /

Moje postrehy z Portugalska

Rodina, v ktorej som bývala bola super. Boli strašne milí, poskytli mi svoje súkromie. Byt, v ktorom bývajú je asi trikrát väčší ako levické byty. Mali aj 2 mačky. 

Ich tradičné jedlo mi síce nechutilo, ale zato bola dosť zaujímavé pozorovať aké potraviny na to skombinovali. Ľudia boli milí, veselí a naplnení pozitívnou energiou. Stále len tancovali. Ich hudba mi však nesadla. Pre mňa bolo dosť veľkým nezvykom aj to, že mali na záhrade pomaranče alebo mandarínky.

V krajine som sa cítila dobre a bezpečne… Počasie síce nebolo dobré, ale ani najhoršie. Dosť tam však pršalo.

V Portugalsku som si všimla nádherné pláže, ale aj hrady a historické budovy. Ich škola ma však prekvapila. Očakávala som, že škola bude vyzerať inak – asi krajšie.

/ Laura, VII.B /